profinet

Co je to PROFINET?

Protokol Profinet je založený na průmyslovém ethernetu a je komunikačním standardem průmyslové automatizace. Popisuje výměnu dat mezi tzv. slavy jako jsou multiprotokolové I/O moduly společnosti Turck a kontrolérem, jako Profinet masterem. V tomto funkčním smyslu je Profinet považován za nástupce sběrnicového protokolu Profibus.

Přehled systému Profinet (kliknutím zvětšíte).

Profinet byl optimalizovaný pro oblasti cyklické výměny dat a nabízí několikero nových funkcí a rozšíření v porovnání s konvenčními sběrnicemi, obzvláště ve vztaku k parametrizaci a diagnostice. Profinet uživatelům nabízí flexibilitu provedení síťové struktury a umožňuje přenos procesních dat v reálném čase (RT) i další IT data pomocí jediného kabelu.

Přehled systému poskytuje počáteční pohled na síťovou architekturu a různé vstupně výstupní síťové komponenty. Připojení lze realizovat pomocí liniové, hvězdicové a stromové struktury nebo také pomocí redundantní kruhové topologie (MRP).

Integrace v procesní automatizaci

Chemické a farmaceutické průmysly vyžadují vysokou ochranu před odstávkami a proto mají specifické požadavky i na vstupně/výstupní systémy. Riziko výbuchu se vyskytuje v mnoha provozech továren a jakékoliv narušení plynulosti výroby vede k obrovským finančním ztrátám. Z toho důvodu jsou řídící a vstupně/výstupní systémy navrženy včetně redundance (zdvojení), takže v případě poruchy zařízení nebo jejich propojení dojde k aktivaci záložního systému.

Systémová redundance Profinetu

Co se týče Profinetu, byl z výše uvedených důvodů vytvořen nový standard nabízející vysokou ochranu investic společností v procesní automatizaci. Nově vzniklé pojmenování je postavené na klasifikaci, která vyjadřuje stupeň selhání bezpečnosti, jenž má zajistit automatizační systém.

Jestliže řídící systém a polní instrumentace komunikují pomocí jednoho propojení, není implementována žádná redundance (S1). Nicméně jestliže vzdálené Profinet zařízení podporuje komunikační propojení jak s hlavním, tak se záložním řídícím systémem, je takový model klasifikován jako S2. Jedná se o nejčastěji používaný model systémové redundance. Záložní řídící systém je aktivován pouze při výpadku hlavní jednotky.

Typy systémové redundance

Čtyři typy systémové redundance Profinet (klikněte pro zvětšení)

Vstupně/výstupní zařízení od společnosti Turck již mohou realizovat dvojité logické propojení se dvěma odlišnými řídícími systémy. TBEN-L5-8IOL modul je tedy světově první IO-Link master modul se stupněm krytí IP67, který podporuje systémovou redundanci Profinetu S2 .

Velmi vysoká a maximální dostupnost zařízení může být realizována pouze se systémovou redundancí R1 a R2. To vyžaduje dodatečnou implementaci redundantního komunikačního rozhraní, které je propojeno s použitým vstupně/výstupním systémem. Systém R2 se svým čtyřcestným propojením pak představuje nejvyšší úroveň komplexnosti.

Chytrá kombinace s IO-Linkem

Rozšíření Profinetu o systémovou redundanci umožňuje využití výhod průmyslového ethernetu také v procesní automatizaci. Společnost Turck však jde o jeden krok dále, když do světa vysoce dostupných systémů integruje IO-Link. Přehled níže ukazuje možnou systémovou architekturu.

Systémová redundance Profinetu a IO-Link

Vysoká dostupnost: Systémová redundance Profinetu a IO-Link (klikněte pro zvětšení)

Nic nestojí v cestě implementaci chytrých koncových digitálních zařízení, jako jsou například polohové snímače, ventilové bloky, senzory nebo vstupně/výstupních slučovače. Z pohledu instalačního času je IO-Link vysoce efektivní a otevřený, a to z důvodu přenosu napájení a komunikace pomocí jednoho nestíněného standardního kabelu.

Zeptejte se našich specialistů

Dejte nám vědět co potřebujete a my předáme Váš případ našemu specialistovi.

Prosím zadejte oslovení

Prosím zadejte své křestní jméno

Prosím zadejte své příjmení

Prosím zadejte název Vaší společnosti

Prosím zadejte Vaši emailovou adresu

Prosím zadejte telefonní číslo

Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů a potvrďte zaškrtávací políčko

* Toto pole je vyžadováno!

Topologie sítě PROFINET (kliknutím obrázek zvětšíte)

Flexibilní síťová topologie

I/O zařízení PROFINET I/O společnosti Turck obsahují integrovaný síťový přepínač. Je proto možné používat  liniovou topologii jako u běžných sběrnicových systémů.

PROFINET navíc umožňuje používat i standardní ethernet topologie typu hvězda, strom nebo kruh. Síťovou instalaci lze lehce přizpůsobit danému stroji nebo výrobní lince. Struktury hvězda a strom používají externí síťové přepínače, které mají pozitivní efekt na výkonost celého systému.

Rychlý start

Rychlý start (Start-up) snižuje čas mezi zapnutím napájení do I/O zařízení a navázáním komunikace s I/O kontrolérem. PROFINET definuje, že rychlý start je kratší než 500 ms. I/O moduly řady TBEN-L společnosti Turck naváží komunikaci během 150 ms.

Rychlý start I/O zařízení je obzvláště důležitý pro snížení prostojů v systémech výměny nástrojů. Tímto způsobem je možné zkracovat doby cyklu a navyšovat produktivitu.

Rozšířená diagnostika

V sítích PROFINET jsou pro síťovou diagnostiku k dispozici standardní IT funkce a protokoly, jako HTTP nebo SNMP (simple network management protocol). Protokol SNMP je, vedle ostatních vlastností, základem pro funkci skenování sítě PROFINET. S její pomocí je možné online načíst a graficky zobrazit celou síť.

Všechny multiprotokolové komunikační brány a I/O moduly společnosti Turck jsou vybaveny webovým serverem. Ten umožňuje kontrolovat stav, měnit nastavení zařízení nebo zobrazit výpis chyb a historii.

     

Zjednodušení návrhu

Konfigurace sítě PROFINET zachovává, z větší části, tradice ze sítě Profibus. PROFINET tak poskytuje velice sofistikované a uživatelsky přívětivé nastavování, na rozdíl od ostatních ethernetových protokolů. Nový konfigurační soubor GSDML je založen na standardu XML a umožňuje používat pokročilé struktury a nové funkce. Velice důležitá je také možnost konfigurace pomocí webového rozhraní. S jeho pomocí lze např. konfigurovat ethernetové porty nebo přiřadit stanici jméno.

Produkty pro Profinet

Follow these links to find your Profinet product in our product database

Select Country

Turck worldwide